POS – płatność kartą w sklepie dla laików


W dzisiejszym świecie, w większości lokali możemy już zapłacić kartą kredytową, czyli uiścić opłatę za zakupy lub inne świadczone usługi w sposób bezgotówkowy. Mimo, że jest to prosta czynność nadal pozostaje tajemniczą dla dużej części społeczeństwa, szczególnie tego, które znajduje się w starszej grupie wiekowej.

Kilka informacji o samej karcie kredytowej

Przede wszystkim do płatności bezgotówkowej używamy karty, którą dostajemy z banku, w którym posiadamy konto gotówkowe. Każda karta kredytowa ma swój numer oraz najczęściej wypukłymi literami wydrukowane imię i nazwisko jej posiadacza. Po lewej stronie znajduje się elektroniczne metalowy mechanizm stykowy, który pozwala odpowiedniemu urządzeniu odczytać dane z karty. Na drugiej stronie znajdziemy miejsce, w którym powinien znajdować się własnoręczny podpis posiadacza, a także różne informacje, które bank wydający kartę uznał za ważne – numer infolinii czy adres, na który prosi się o zwroty owego przedmiotu w przypadku jego znalezienia. Karta taka, oprócz płatności w sklepie, umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku chęci uiszczenia za pomocą karty należności za zakupy w sklepie, przede wszystkim należy się upewnić czy dany lokal posiada specjalny terminal POS, który takową czynność umożliwia. Jeśli tak, trzeba włożyć kartę w specjalny otwór, tak aby mogło ono odczytać odpowiednie dane, a następnie wpisać PIN. Jest to hasło, które zostaje przyznane użytkownikowi przy zakładaniu konta w banku i składa się z czterech liczb – dla laika sporym ułatwieniem będzie fakt, że jest to ten sam PIN, który służy do wypłacania gotówki z bankomatów. Po wpisaniu owego numeru i kliknięciu zielonego przycisku ENTER, transakcja powinna zostać zaakceptowana (nie stanie się tak, jeśli dana osoba nie ma odpowiednich środków na koncie lub wystąpiły jakiekolwiek problemy z autoryzacją). Wówczas wydrukowane zostanie specjalne potwierdzenie oraz można będzie wyłożyć kartę kredytową. Inną sprawą jest jeszcze łatwiejsza opcja płatności zbliżeniowej – wystarczy przyłożyć kartę do terminala POS bez podawania PINu.